Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 10-06-2022 19:24 (2 yıl önce)

Tasarım Sistemi (Design System)

Arayüz tasarımlarında bazı noktalara daha fazla dikkat etmek gerekir. Arayüz tasarım sürecindeyken araştırmalar, tasarım için belirlenen stil, ölçeklenebilirlik, modüler olması, ekip tarafından kullanılabilirliği, maliyeti, yapılması gereken testleri vb. Pek çok adım ve aşama bizi beklemektedir.

Sürdürülebilir ve problem çözücü bir süreç yönetimi için sistem seviyesinde bir çözüm sunmak gerekmektedir. Pek çok şirket, kurum vb. Kuruluşlar kendi tasarım sistemi için zaman ve para ayırarak kendi tasarım sistemleri için yatırım yapmayı tercih eder. Tasarımın geliştirilmesi ve test edilmesiyle her şey birbiriyle etkilenmektedir. Modern imalat ve iş süreci koşullarında sistematik ve standartta ilerleyen sürdürülebilir bakış açıları ve yaklaşımlar kullanılmalı. Mimari mantıksal ve fiziksel olarak 3 farklı sistem tasarım yöntemi mevcut.

Tasarım Sistemlerinin Oluşumu

Sistemler her zaman kendi kurallarında ilerlerler. Kurallardaki tutarlılık, sistematik çözüm yaklaşımlarını da beraberinde getirir. Teknoloji ilerledikçe ve platformlar geliştikçe sunulan imkanlar da değişir. Bu süreç yeni tasarım çözümleri gerektirmektedir. Bu ve benzeri nedenler dolayısıyla tasarım sistemleri bir süreç olarak varlığını sürdürmektedir.

Stil konusunda rehber veya patern kütüphanesi, tasarım sistemi oluşturma konusunda iyi bir başlangıç sayılır. Yalnız bunların dışında önemli olan pek çok parametresi daha mevcuttur. Uber, IBM gibi birkaç şirket dijital ürün tasarlama yöntemi için kendilerine has tasarım sistemlerini oluşturarak değiştirdi. Yaratıcılık ve yenilikçilik hızı doğrultusunda tasarım komponentlerini ve standartlarını tanımladılar. Design System olduğunu var saydıkları pek çok kurum aslında tasarım sistemi bileşenleri için çoğu açıdan yetersiz olan bu oluşumlar aslında kod parçacıklarından ibarettirler.

Tasarım Sistemlerinin Önemi

Tasarım sistemleri temelde bir araya getirilmiş sayısız yeni uygulama inşa etmeyi sağlayan yeniden kullanılabilir komponent ve net olarak tanımlanan standartlardan oluşan bir koleksiyondur. Sürekli olarak evrimleşir ve gelişir Design Systemler.

Bir tasarım sisteminde tasarım ilkeleri ve yüksek oranda kapsama yapan bir UX stratejisi ile birbirine bağlanmış UI bileşen birlikteliği görülür. Bütün bileşenler ayrı ayrı daha geniş bir kullanıcı deneyimi içinde yaşama yönergeleri içerir. Ekiplerin ortak olarak etkileşim yaşanılan modelleri yeniden tasarım aşamasına geçmeleri sırasında vakit kaybına neden olmadan ve güncel kalınması amacıyla farklı kombinasyonlarda bileşenleri yeniden kullanmaları mümkün kılınır.

Ölçeği olan teknolojik bir ürünü oluşturan lego parçalarına benzetilebilen tasarım sistemi; vakit kaybı yaşanmasının ve güncelliğin yavaşlamasının önüne geçer. Tasarım sisteminde genelde stil kılavuzu için diğerlerini hedefleyen renk, stil ve tipografiler tasarımın bilgilerini oluşturur. Tasarım sistemini bir proje olarak görmek hatalıdır. Tasarım sistemi ürünlere hizmet eden bir üründür diyen Nathan Curtis’in sözüne kulak vermek gerekir.

Tasarım Sisteminin Avantajları

Eksiksiz tasarım sistemleri, kuruluşlara faydalı olmaktadır. Tasarım sistemi ile UX UI kadroları, bir projede çok sayıda tasarımcı yer alsa dahi ürün ve arayüz arası tutarlılık sağlanmaktadır. Tasarımdan sorumlu olan ekip üyeleri için arayüzün yeniden oluşturulması gibi işlemlerde yardımcı görev almaktadır tasarım sistemleri. Eski tasarım dosyalarını aramak gibi zahmetlerden de korumaktadır.

Firmaların ürünleri tasarlama aşamalarında; maddi tasarruf etmelerini, zamandan kazanmalarını sağlar. Yüksek verimlilik artışı sağlar. Tasarım sistemine sahip olan kurumlar haftada minimum 1 saat gibi bir zaman dilimi kadar tasarruf edebilirler.

Tasarım Sistemi Yönetimi

Tasarım ekipleri, bilindiği gibi tasarım sistemini yönetirler. Fakat bazı firmalar geliştirici ekip ve ön uçekipler ile kontrol sağlarlar. Ürün tasarımındaki süreci değerlendirerek tasarım sistemlerinin içlerindeki tasarım kaynaklarının korunması, güncellenmesi gerekir. Bir tasarım sistemi asla tam olarak bitmiş sayılamaz. Ürün geliştikçe tasarım ekibinin yeni eklemeleri olmaktadır.

Sistem tasarımı ile kurumların ve firmaların özel ihtiyaçları karşılanır. Bu özel ihtiyaç karşılama sürecinde sistemin tanımlanması, geliştirilmesi ve tasarlanması süreçleri yer alır. Sistem içerisinde modül yapıları, parça bileşenler ve mimarisel yapılar yer alır. Bunun yanı ısra ara yüzler ve ara yüz verileri gibi sistem öğelerini oluşturan temel ihtiyaçlar da sistemin tanımlanma sürecini oluşturur.

Bir sistemde tutarlılık ve verimlilik önemlidir. Bunu sağlamak adına da sistematik ve planlı bir yaklaşım sunulması gerekir. Sistem tasarımcıları tutarlı kural ve tanımlamalar ile sistem yapısında olan bilgileri ifade etmek adına modelleme dili kullanırlar. Tasarım dilinde grafik ya da metin modellemeleri tercih edilebilir.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla