Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 30-06-2022 23:11 (23 ay önce)

NFT’ler İle Kariyer Yapmak

Bilindiği üzere artık NFT’ler neredeyse tüm dünyadaki insanlığın hayatına girmiş durumda. Peki NFT nedir? Öncelikle NFT’nin açılımı ‘’Non Fongible Token’’ yani türkçesi ‘’Taklit Edilemeyen Jeton’’ olarak ifade ediliyor. Fakat bu açılım çok da doğru diyemeyiz. Aslında NFT’ler, Kripto paralardan daha farklı bir yapıya sahip. Bu yapıyı ise sanat eserleri olarak değerlendirmek mümkün. Ve neredeyse bütün bu bildiğimiz ya da duyduğumuz Kripto paralardan çok ama çok daha fazla değerli durumda.

Web 3.0 ile çağımızın ana başlıklarından biri olan METAVERSE konusu tam da bu konun ana başlığı diyebiliriz. Örnek olarak, dijital ortamda kendini gösteren bir kişinin kendisine ait olan ‘’meta’’ lar NFT sınıfında olabiliyor. Yani NFT’ler aslında herhangi bir kripto paradan çok ürün ya da meta oluyor ve değerleri gün geçtikçe artıyor aynı zamanda ürünlerin ve kullanıcıların sayısı da beraberinde ciddi artış gösteriyor. Hayatımızın her alanına dahil olan NFT ile kariyer yapmak, büyük oranda bir kitle tarafından tercih edilen yeni bir iş alanı.

NFT’ler, Uzmanlar Ve Uzmanlıkları

Peki NFT üretmek ya da sahibi olmak nasıl gerçekleşiyor? NFT’ler de aslında diğer bir çok kripto para yazılımıyla çok benzer bir yapıda aslında. Ethereum ve Bitcoin gibi aynı blok zincirine bağlı ve aynı yapıdalar. Aslında kendi NFT’lerinizi oluşturmak artık o kadar da zor değil. Tabi ki kendi içlerinde çok farklılık gösteren sanatçılar, üreticiler ve kolekyonerler var. Fakat NFT’ler ile ilgili olarak 2021 yılında çok ciddi adımlar atıldığı için size çok kolaylık sağlayacak programlara ulaşmanız artık çok kolay. Tabi isterseniz eğer kariyerinize sadece alış - satış yaparakta başlayabilirsiniz. Seçim sizin. Fakat bunun için öncelikle bir cüzdan oluşturmalısınız.

Cüzdanınızı oluşturduktan sonrası ise bir karara varmak diyemeyiz fakat iki aşama çıkıyor karşınıza. Kendi NFT’lerimi mi üreteceğim, yoksa yapılan NFT alıp satış mı yapacağım? Aslında bu durumun üçüncü aşaması da var. Yani eğer isterseniz ikisini birden de yapabilirsiniz. Fakat bu işin öncelikle ikisini de ayrı ayrı öğrenmek daha faydalı olabilir.

NFT’ler aslında bilindiği gibi çok yakın bir tarihe dayanmıyor aslında. Bu yüzden artık uzmanlardan da yardım alınıyor. Örneğin belli ücretler karşılığında bireysel danışmanlarla iletişime geçerek yardımlar alabilir ve daha hızlı, güvenli ve konuya daha hakim bir şekilde bu piyasaya girmek çok daha kolay ve mümkün. Fakat NFT’nin temelini ya da piyasa istatistiklerini incelemek, NFT kariyerinizi kurmanıza ve da piyasada iyi yerlere geleceğiniz anlamına gelmiyor. Ama NFT öncülerini, kurucularını, iyi yatırıcımlarını ve yaratıcılarını araştırmak, yaptıklarına göz atmak sizlere önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Örneğin ünlü bir NFT sanatçısı olan PAC’ı ele alabilirsiniz. Yaptığı NFT milyonlarca dolara ve neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda. Fakat ünlü NFT sanatçısı olarak adını tarihe yazdırmış vaziyette olan bu sanatçıyı biraz incelediğinizde aslında yaptığı NFT’lerin METAVERSE evreniyle sanatı birleştirmiş olmasıdır. Aslında PAC yep yeni bir sanat akımı oluşturmuş durumda.

NFT’lerin Çevreniz Ve Çevresel Bağlantısı

 Birçok işte olduğu üzere NFT piyasasında da çevrenizi oluşturmanız oldukça önemli. Tabi ki her işte olduğu gibi profesyonellerle çalışmanın ve çevrenizi onlarla oluşturmanın önemli ölçüde avantajları var. Fakat yine de bu durum yeterli olamayabiliyor. Oluşturduğunuz NFT’lerin öncelikle özgün olmaları başlı başına bir ilgi unsuru. İkinci olarak ise oluşturduğunuz NFT’lerin kendinize ya da kendilerine uygun hikayeleri, bir birleriyle olan bağlantıları da oldukça önemli vaziyette. Az önce bahsettiğimiz PAC isimli NFT sanatçısı tam olarak bunu yapmış vaziyette ve dünyada en yüksek NFT satışını yaptığı için ilk duyduğumuz isimler arasında ve adını tarihe yazdırmış durumda.

 

Bir çok sosyal medyada Twitter, Reddit vb. Adreslere uğrayıp sanatçı topluluklarına girmek başlangıç aşamasında sizlere çok yardımcı olacaktır. Bu platformlardaki kişiler daha doğrusu bilir kişiler olcukça aktifler. Bu platformlarda uygun bir çevre oluşturduktan sonra ise profesyonellerden de yardım ve tavsiye alabilecek ortamı kurmanız hiç de zor değil. Ve artık WEB 3.0 kullanıldığı için oluşturduğunuz bu topluluk ve çevre ile dünyanın neresinde olursanız olun konferanslar ve toplantılar yaparak kendinizi daha çok ileriye taşıyabilir ya da belki sizler tavsiyelerde bulunabilirsiniz. NFT ile bir kariyer yolu çizmek, sadece NFT oluşturmak anlamına gelmiyor tabi ki. Ama NFT’lerin ne anlamlara geldiğini, alıcılara ne ifade ettiğini ya da nasıl hitap edeceğini de bilmek gerekiyor.

NFT piyassında herhangi bir sektör sınırlaması olmadığı için sadece sanat eserleri ya da koleksyonlar ile ilişkili olduğunu söylemek biraz yanlış olur. Bu sebeple NFT piyasasında ki kariyer planınızı ve alanınızı önceden tasarlamalı ve yelpazenizi olabildiğince geniş tutmaya çalışmalısınız. Kısacası birazcık sınırlarınızı aşmalısınız. Ve eğer bu kariyer planlamalrını, sosyal medyayı ve güncel konuları takip etmeye devam ederseniz, diğer NFT oluşturucularla ya da alış - satış yapan kişilerle de rekabete çokta girmeden başarılı bir NFT isimlerinden biri olabilirsiniz.

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla