Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 08-06-2022 23:35 (24 ay önce)

NFT ve Fotoğrafçılık Birlikteliği

NFT ve Fotoğrafçılık Birlikteliği

İlk olarak 2014 yılında 1 Milyon Dolar civarında bir fiyatla satılan NFT’ler hayatımızda son zamanlarda yerini iyice buldu ve çoğumuzun hayatının merkezine oturdu. Pazarın karışması ile doğru bilgilere ulaşmak da zorlaşırken NFT fotoğrafçılığı hakkında araştırmalar da arttı. Mevcutta bulunan hype hali, küçük,orta ve büyük ölçekli bütün yaratıcılar için kripto paralar ile ilgili hale gelme zorunluluğu verdi. Yüksek oranda kar elde etme olanağı sağlayan pazar ve NFT ile fotoğrafçılık mesleği için yeterli bilgiye sahip olmadan hareket etmemekte tabii ki fayda var.

NFT Fotoğrafçılığının Doğumu ve Büyümesi

Yaratıcı kişiler için gelir arttıran, koleksiyoncular için koleksiyona daha çok sanat katan ve kripto paralar konusunda herkesi bilirkişi yapan NFT’ler bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.  Manşetlerde yerini sağlamlaştıran NFT pazarında geçenlerde Beeple yaratıcısı tarafından oluşturulan tek bir JPG dosyası tam olarak 69.3 milyon dolara alıcı buldu.

Bir gecede ve bir anda hayatımıza düşmüş gibi görünse de aslında yeni olmayan NFT pazarı bir patlama halinde hayatına devam ediyor. Küçük büyük pek çok içerik oluşturucu yani yaratıcı mevcut artık. Pazar büyümeye ve yeni yaratıcıları kabul etmeye devam ediyor.

Öncelikle kelime anlamından başlayalım. FT yani değiştirilmez jeton. NFT yani Non-Fungible Token. Aslında, benzeri ile değiştirilemeyen oluşumları ifade eden NFT terimini bir örnekle açıklamak gerekirse; bir fotoğraf başka bir fotoğraf ile takaslanamaz, aynı olmadıkları için diyebiliriz.

Temel düzeyde kimse düzenleyemez, kimse göremez NFT’leri. Oldukça şeffaf düzeyde bir sahip olma oluşumunun yanında alım-satım zinciri ile blok zinciri oluşturur. Blok zinciri; o anda olan sahip kişiden orijinalini yaratan üreticiye dek bir iz bırakır. Bu nedenle doğrulama katmanlarında sosyal medya hesaplarının bağlanması talep edilir.

Fotoğrafçıların NFT’leri Kullanmaları

NFT’lere dair yeniliklerin hızla devam ettiği süreçte hepimiz duyduk; kar yağışı birilerine çok kazandırdı. Yoğun kar yağışı sırasında, pek çok güzel fotoğraf çekildi kuşkusuz. Ancak içlerinden biri, çeken kişi tarafından NFT pazarına koyuldu. Aslında elektrik direğine bağlanmış bir elektrikli scooter fotoğrafı; NFT halinde 0.34 ETH fiyatına satıldı. NFT’ler fotoğrafçılık işinin geleceği mi?

Sanatçılar eserlerinin NFT’lerini yayınlamamaya başlamasıyla hareketletlenen NFT pazarı alıcılara hızlı kısa ve pratik ulaşma imkanı veriyor. Ayrıca alıcılara ulaşırken bir çok Pazar yerine oranla daha ucuz bir yöntem bu.

Fotoğrafçılar, sabit bir gelir alanı olarak NFT’yi görmeye başladılar. NFT haline getirilen NFT’ler ile telif haklarını koruyor, çalışmaları için 2. Bir piyasa buluyor ve hızla satış sağlama şanslarını değerlendiriyorlar. Lokal ya da genel bir hedef kitleye ihtiyaç duyulmaya NFT pazarında fotoğraflar tüm dünyaya ulaşma şansı elde edilmesine yarıyor. Saniyeler içerisinde bir eser dünyanın öbür ucunda görüntülenebiliyor.

Fotoğrafçılık ve Metaverse İlişkisi

NFT piyasası ve fotoğrafçılık mevzu bahis olduğunda metaverse evreninden bahsetmeden geçmek olmaz tabii. Metaverse, sanatı duyurmaya başladı bile. Sanat galerileri ile fotoğrafçılığı ve sanatı içine kabul eden evrende ilgi artışı görülüyor. Sanat galerilerini gezenlerin sayısı her gün daha fazla artıyor. Metaverse’de yer alan sanat galerileri yoğun ilgi görüyor.

Fotoğrafçılık, dijitalleşmeye hızla devam eden evrende en popüler hobilerden birisi haline geliyor. Dijital cihazlara olan ilgi, cihazların fotoğraf çekme özelliklerini de kapsıyor. İnsanlar ekranlarındaki görüntülere özen gösteriyor ve her gün bunlara aşırı dozda maruz kalıyorlar. Sosyal medya sayesinde hayatımızda büyük yer edinen görsel dünya, her gün bir sosyal platformda yaklaşık 95 milyon görselin paylaşıldığı bir mecra oluyor. Bu geniş kitle kuşkusuz göz ardı edilemeyecek büyüklükte.

NFT dünyasında bir fotoğrafçı yaklaşık olarak stok fotoğraflarından platforma bağlı olarak yaklaşık 0,33 dolar ile 60 dolar aralığında bir bantta gelir elde ediyor. Bir koleksiyonda yer alan fotoğrafın NFT hali ise yaklaşık 0,25 ETH ediyor. Kompozisyona bağlı olarak fiyat 5 ETH bandında da satış gerçekleşebiliyor. Hızla gelişen NFT fotoğrafçılığı ile yepyeni alanlar keşfediliyor, yepyeni sanatçılar, üreticiler ve içerikler ile görseller ve fotoğraflar hayatımıza dahil oluyor. Büyük bir hızla sıklaşan saflar arasında yer bulmak, her geçen gün daha zor olabilirken olmadık anlarda görülen ilgi ile NFT dünyası her gün başka bir sürü kişiyi daha bünyesine alıyor.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla