Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 15-06-2022 03:08 (23 ay önce)

Molalar ile Başarı

Molalar ile Başarı

Başarılı olmanın pek çok farklı yöntemi var. Bilinçli şekilde, zamanında, yeterli ve verimli geçirilen molalar aslında çalışma zamanları dışında kalsa da çalışmalardan daha fazla verim alabilmeyi sağlayan yegane noktalardan birisi. Bu su götürmez mola gerçeği çerçevesinde, mola sırasında geçirilen vaktin kalitesi ve verimliliği devreye giriyor. Mola verimi başarı için gizli bir anahtar oluyor.

Multitasking Gerçek mi?

Multitasking terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Multitasking; yani aynı anda pek çok işi yürütme. Peki bu kavram gerçekten işlevli mi, mümkün mü yoksa bir şehir efsanesi mi? Molalarda gerçek anlamda dinleniyor musunuz?

Multitasking oluşumu, İngilizce dilindeki multi ve tasking kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir kavram. Sözcüklerin doğrudan çeviri yapıldığı zaman çoklu işlem anlamı çıkıyor ortaya. Genel anlamda aynı anda birden fazla iş yapmak olarak tanımlanabilir. Mesela bir toplantı sırasında bir yandan mail yanıtlamak, araçtayken diğer yandan tlefon görüşmesi yapmak bir multitasking örneği.

Bir çalışma sırasında çalışma hakkında bilgi vermek ya da başka bir konuda bilgi almaya çalışmak bir multitasking yaptığınızın kanıtı. Fakat birbirinden farklı işleri aynı ana sığdırmak zaman tasarrufu sağlıyor olsa da beynin odaklanma gücü düşüyor ve hata yapma ihtimali artıyor. Hata payının yükselişi ile de tasarruf edilen zamandan belki çok daha fazlası zaman kaybı olarak geri geliyor.

Kabaca değerlendirilecek olursa bireyi hırpalama kapasitesine yatkın bir çalışma yöntemi olarak görülebilir multitasking. Öncelikle insansınız ve belirli bir kapasiteye sahipsiniz. Enerjiniz sınırlı. İşinizi ya da günlük hayatınızı kolaylaştırmak isterken uyguladığınız yöntemleri iyi değerlendirmenizde muhakkak fayda vardır. her yöntemin avantajı olduğu da kadar dezavantajları da mevcuttur.

Başarı için Gizli Silah = Kaliteli Molalar

Pek çok kez kendinizi çalışma ekranlarına kaptırmış vaziyette buluyorsunuzdur. Ayrıca sadece evrak oluşturma, proje çizme, araştırma yapma ya da mail ile iş akışını kontrol etme anlamında değil; yataktan kalkılan andan itibaren çoğunuz için sosyal medya ve gelen mesajlar, bildirimler sabah itibariyle sizlerin ekranlara bakmaya başlamasına neden oluyor. Verilen molalar da genellikle cep telefonunda sosyal platformlarda gezinme şeklinde gerçekleşiyor. Akşamları eve dönüş sonrasında film seyretmek, haberleri takip etmek gibi konular söz konusu olduğunda tekrar ekranların başında oluyorsunuz.

Dijital dünyadan bilinçli şekillerde ara verilmesi şart görünüyor. Öncelikle molaların kalite düzeyini arttırmak gerek. Beynin tazelenmesi, bilgilerin sindirilmesi, dinlenme alanına ulaşmak için kaliteli molalar şart.

Beyninizi mola ile dinlendirmeden kullanmaya devam etmek istemeniz halinde; hedefe ulaşılana dek çalışmaya devam etmeniz gerekir. Ya da gerginlikten ve yorgunluktan tökezleyene dek… ancak sonrasında ihtiyaç duyacağınız mola süresi uzayacak ve çalışmanızın düşük verimle tamamlanması belki de yeniden aynı şeyleri yapmanızı gerektirecek. Başka bir ihtimalde; dikkatiniz dağılmaya başlar ve sürüklenirken hatalar yapmaya başlarsınız. Bu sırada sadece bir pencereden bakmanız işe yarayabilir. Youtube videolarından faydalanmak, bilinçli bir mola vermenize engel olacaktır. Arka planda çalışmalıyım diye düşünmeniz, verdiğiniz molanın verimini düşürecek ve onu etkisiz kılacak.  Mola yapıyorcasına kendinizi kandırırken sadece zaman kaybı yaşamış olursunuz.

Örneğin öğle yemekleri, kaliteli bir mola vakti olarak değerlendirilmesi gereken bir andır. Öğle yemekleri PC başında yenmemeli, iş gününüz boyunca asıl dinleneceğiniz anda beyninize bunu yapmamalısınız. Üretkenlik düşürücü olan bu eylem ile yediğiniz yemekten ve moladan fayda görmeniz düşünülemez. Hangi anda olursanız olun, o an yapılan şey ile ilgilenmeniz tüm anlarınızı daha verimli geçirmenizi sağlar.

Gerçek Mola

Bizim için neyin daha doğru ve iyi olduğunun bilincinde olmamız çoğu zaman doğruyu yapmamıza yetmiyor. Birkaç kaliteli teknik ile gerçek mola kavramını hayatımıza geçirmemiz mümkün oysa ki.

Öncelikle farkındalık terimi üzerinde durmamız şart. Farkındalık her türlü olay ve iş için en pratik ve doğru yolun başlangıcı olur. Farkındalığın azı ya da çoğu olmaz üstelik. Farkındalık halindesinizdir ya da değilsinizdir. Bu net kavram dahilinde mola anına ihtiyaç duyduğunuzu gösteren işaretler; düşük bir enerji seviyesi, odaklanmada zorluk, huysuz olma hali, görevden uzaklaşma ve sıkılma hissine kapılma, bunalma ve bunalım. Bu hislerin anlamları ve nedenleri farklılık gösterebilir. Önemli olan dinlenmeniz gerektiğini fark etmek. Molaya ihtiyaç duyduğunuza dair sinyalleri alırken çalışmak için kendinizi zorlamanız işinizi zorlaştırır.

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla