Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 05-06-2022 11:05 (2 yıl önce)

Google’da İçerik Kaldırma

Google’da İçerik Kaldırma

En çok tercih edilen arama motorlarından birisi Google üzerinde sayısız firma, şirket, kişi ve markanın web sitesi yer almaktadır. Üst sıralarda yer alarak dikkat çekmenizi sağlayan pek çok SEO çalışmasını İzmir reklam ajansı olarak sizler için gerçekleştiriyoruz fakat aynı zamanda Google üzerinde yer alan ve hit almayan içeriklerin kaldırılması gerekmektedir. Google içerik kaldırma ile yinelenen, geri dönüş almayan içeriklerin web ortamından kaldırılması gerçekleştirmektedir. Doğru bir içerik kaldırma çalışması ile mümkün olan bu işlem ile arama motorlarında indeks alınmaması ve aşağı düşmenin engellenmesi sağlanmaktadır. 

Artık okunmayan, güncelliğini kaybeden, eskimiş sayılan ve yararlı bilgilerden oluşmayan içerikler arama motorlarında görünmemelidir. Bu doğrultuda İzmir reklam ajansı olarak içerik kaldırma konusunda doğru site analizlerini yapmakta ve web sitesini alt sıralara çeken içeriklerin yok edilmesini sağlamaktayız. Google içerik kaldırma prosedürü ile internet siteleri için önemli olan doğru içeriklere yer açılmasına olanak verilmektedir.

Google İçerik Kaldırma İşleminin Gerekliliği

Google gibi arama motorları içerisinde arama yapıldığında bir web sitesi için doğru bilgileri içermek, potansiyel müşterilerine ulaşabilmek ve üst sıralarda yer alarak güven sağlamak ve fark edilebilmek çok önemli noktalar olarak görülmektedir. izmir reklam ajansı web siteleriniz için tüm bunları sağlarken uygun olmayan içeriklerin de web üzerinden kaldırılması gerektiğinin bilincinde olan profesyonel ve deneyimli ekibimiz ile sizlere yardımcı olmaktayız.

Uygun olmayan her türlü içeriğin arama listelerinde olmaması istenmektedir. Bu düzenleme ve düzeltme olayı için birkaç adımda çözüme ulaşılması gerekmektedir. Google üzerinden bir içeriği kaldırırken pek çok farklı nedenden kaynaklı içeriğin silinmesi istenebilmektedir. Bu neden lerin başında SEO kalitesinin yükseltilmek istenmesi gelmektedir. SEO kalitesi, web sitesinin ve temsil ettiği markanın kalitesini doğrudan etkileyen bir kıstastır. Kalitesi düşük olan içerikler, gereğinden fazla kısa olan metinler, güncelliğini yitiren bilgiler; web sitesinin kalitesini olumsuz etkilemekte ve tekrarlı içerik olarak algılanmaya neden olabilmektedir. Tekrarlı içerik algılanması halinde bu tekrarlı içeriklerin olduğu dizine eklenen sayfalar geride kalan tüm SEO çalışmalarını geçersiz ve etkisiz kılmaktadır.

Web sitesinde yer alan trafik akışının düşmesine neden olan tekrarlı ve uygun olmayan sayfa dizinleri organik sıralamada web sitesinin düşmesine yol açmaktadır. Google arama motorunun çalışma prensipleri gereğince kalitesi düşük olan içerikler ve içerikleri bulunduran siteler sıralamada düşürülmektedir. Bu durumla karşılaşılmaması için web siteniz için izmir reklam ajansı sıralama düşüren, düşük kaliteli ve güncel olmayan içeriklerin sitelerden kaldırılması için talepleri gerçekleştirebilmektedir.

Kaldırılması Gereken İçeriklerin Etkisi

Google içerik kaldırma talebi ile sadece güncel olmayan ve yanlış bilgiler içeren içerikler kaldırılmamaktadır. Bunun yanı sıra gizli veri içeren özel içerikler; görünür olmaması gereken bazı gizlilik politikası sayfası gibi sayfalar web siteleri üzerinde mevcut olabilmektedir. Arama motorlarında yapılan sorguların sonucunda bir şirkete ait özel verilerin bulunabilir olması; şirket bilgilerinin çalınmasından yasa dışı işlemlerin yapılmasına kadar pek çok olumsuzluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle web sitesinin temsil ettiği şirket, hizmet ve marka sahipleri tarafından bu çalışma sayfalarının görünmesinin önüne geçilmesi amacıyla içerik kaldırma talebi oluşturulmaktadır.

Eğer bir web sitesi siber saldırı altındaysa; bilgisayar korsanları tarafından web sitesinin tüm bilgilerine erişmek mümkün olmaktadır. İstenilmeyen sayfaların saldırı esnasında web sitenizde yer almaya başlanması, kötü kullanıcı deneyimine neden olabilecek içeriklerin web sitesine yüklenmesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu durum sonucunda online itibarın zedelendiği, güven kaybı ve prestij azalmasının yaşandığı görülmektedir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak zarar gören web sitelerinde yer alan istenmeyen içerikler için de kaldırma talebi oluşturulmaktadır.

Google Search Console İçerik Kaldırma

Search console ile içeriklerin kaldırılması ve indeks verilen web sayfalarının görülmesi mümkündür. Kayıt etkinleştirilmesi ile başlanan işlemde içeriklerin kaldırılması talep edilebilmektedir. Google Search Console’a giriş yapıldıktan sonra web sitesinin kaydı yapılır ve panel üzerinde içerik ya da metin kaldırma işlemleri gerçekleştirilir.

Arama motorunun verdiği sonuçlar içerisinden içerik kaldırılması için temelde olan bazı yöntemler vardır.

İlk yöntem olan doğrudan içerik kaldırma; bir eklenti yüklenmesi ya da uygulamadan yardım alınması gerekmeden kaldırma işlemi yapılmasına olanak sağlamaktadır. Wordpress paneli üzerinden kaldırma işlemi büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Eski içerikleri kaldırma aracı ile; silinen içeriklerin arama motorlarında eşleşme bulunamadıktan sonra web sitesi üzerinden kaldırılması gerçekleşmektedir. Fakat bu eşleşmeme durumunun beklenmesi zaman alabilmektedir. Bu kadar vakit olmadığı durumlarda eski içeriği kaldır sayfasından yardım alarak kaldırılması istenen sayfaların URL’leri eklenir ve kaldırma isteği gönderilir.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla