Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 08-06-2022 23:36 (22 ay önce)

Dijitale Dönüşümde Şirketler ve Metaverse

Dijitale Dönüşümde Şirketler ve Metaverse

Hayatın her alanında artık içli dışlı olmaya başladığımız Metaverse evreni içinde artık bizim yerimize dijital ikizlerimiz olacak. Konumlandırma konusunda bildiğimiz standart dünya coğrafyası yok. Alternatif ya da sanal sosyal ortam diyebilirsiniz, teknolojik erişimle elde edilen bu evren bize bir başka evrenin varlığını kabul ettirmeyi geçti, yaşam formları hakkında geliştirmelere başladı bile.

Bu büyük, karşı konulmaz, yeni ve meraklılarını tatmin eden evrende sanat galerileri bile kurulmuşken İ.K. departmanının yer almasını beklememek olmaz. İşe alım süreci çalışanları yani sevgili insan kaynakları birimi artık metaverse’de var. Teknolojik kaynaklı hızlı dijitalleşme çağı; opsiyonel iş yükünü bir fırsat olarak değerlendiriyor. Yapay zeka destekli insan kaynaklarının işe alım süreçleri artık hayatımıza giriyor. Hayatın her alanında olan teknoloji artık işe giriş sürecimizi de hakimiyeti altına alıyor.

İşe Girişte Teknoloji

Dijitalleşme ile pek çok yeni ve teknolojik iş alanları elde ettik. İş alanları bize ardı arkası kesilmeden sunulurken fırsatları değerlendirenler oldukça tatminkar sonuçlarla karşılaştı. İş sürecinin teknolojide zaten geçiriliyor olması ile beklenen diğer bir hamle de geldi. Çalışılan alan olan metaverse, işe alım sonucuna da dahil oldu.

Firmaların entegrasyon istekleri doğrultusunda; departmanlar yavaş yavaş teknoloji ile desteklenmeye başlandı.

İK Gözünden Metaverse

Web 3.0 artık hayatımızda. Bu terim bir veri deposu olarak da değerlendirilebilir. Etkileşimli bir sosyal medya platformu olarak da görebilirsiniz. İçerisinde aslında orda olmasa da orda olan bireyler ile sanal gerçeklik gözlükleri ve özelleştirilen gerçek fiziksel dünya görüntüleri ile arıtılmış gerçeklik artık bir gerçek gerçekliği yansıtıyor. Meta veri üzerinde NFT oluşturulabilen, satın alma işlemi yapılabilen bir ekonomik süreç işlemekte.

Tam olarak metaverse’i yansıtıpgetirdiği söylenemese de önemli düzeyde bölüm oluşturulmasına yardımcı olan Fortnite yaratıcısı Epic Games, benzer şekilde yaratımlara eğilen diğer şirketlere öncü oldu. Bu şekilde herkes el birliği yaparak evreni yaratıp inşa etmeye katkıda bulunmaya başladı. Bu geliştirme sürecinde evrene dahil edilen her şey gibi İK süreçleri de dönüşüme girdi.

İK ve Metaverse Dönüşümü

Hızla devam eden ve durmayan değişim olayları içerisinde iş yerleri ve kurumlar metaverse uygulamaları ve firmasal adapte süreçleri için teknolojik altyapılarını hazırlamaktalar. Kurumlar kapsamlı çalışmaları ile altyapı sürecinde gereken iş gücü miktarının ölçümüne giriyor. İşe alımda doğru adaylara ulaşarak süreci destekleyen metaverse, tam olarak istenilenleri sağlıyor.  Bazı fuar alanlarında sanal işe alım fuarları yer almaya başladı. Bu fuarlar vasıtası ile iş arayan adaylar potansiyel iş verenleri ve yetkilileri ile ilişki kurabiliyor ve gerçek bir izlenim şansı yakalanıyor her iki taraf için de. Örneğin ofis kültürü için sanal ofis turları sunuluyor. Potansiyel çalışanlar firmayı önceden görebiliyor, iş verenler ile ikili iletişimler gerçekleşiyor.

Örneğin bir firma, potansiyel çalışanlarını iş yerinde sanal tur attırarak süreci güzelleştirebiliyor. Adaylar kendilerini iş yerinde nasıl hissedeceklerini önceden bilme imkanı ile karşılaşıyor ve 360 derecelik deneyim ile görüşme devam ediyor.

Hibrit çalışma şartlarına uyum ve yaygınlaşmasının desteklenmesi ile teknolojik ortam toplantıları ve görüşmeleri de metaverse’den yararlanarak yapılmaya başlandı. İkili ve toplu etkileşimlere teşvik edilen kullanıcılara toplantı ve görüşme anları teknolojik dönüşüm geçirmiş hali ile sunuluyor. Aynı zamanda uzaktan çalışma geliştirmeleri de bu kapsamda devam ediyor.

Kurumlar için Metaverse

Kurumlar bünyesinde Metaverse evreni için yeni dijital dönüşümlere yatırımlar devam ediyor. Sanal İK birimi oluşturulurken yazılımsal süreç ve teknoloji hakkında çalışanların eğitilmesi de muhakkak gerekecek. Şu an son gelişmeler bünyesinde meta veri tabanı dahilinde olan insan kaynakları birimi sanal gerçeklikle dönüştürülmüş, zevkli ve sürükleyici öğrenme deneyimlerini yaratmaya devam ediyor.

VR eğitim deneyimleri ile çalışanların performanslarında artış gündemde. VR formunda gerçek hayat senaryoları için iş verenler de çalışanlar da fazlasıyla hevesli ve hızlı görünüyor. Ancak bu süreçte bazı iş yükü ve harcama maliyetlerinin olacağı da tabii ki iş verenler tarafından sorun teşkil ediyor. Örneğin çalışanlar için birer VR kulaklığının temin edilmesi gibi yapılması gerekli harcamalar biraz moral bozucu görülebiliyor. Maliyetleri hesaplayarak metaverse düzenine adapte olmak için ayrılması gereken bütçeyi belirlemek şart görünüyor.

Kurumlar ve departmanlar için heyecan verici olan yeni evren metaverse’e ayak uyduran şirketler maksimum faydayı elde etme peşinde gelişmeleri takip etmeye devam ediyorlar.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla