Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 30-06-2022 00:39 (23 ay önce)

DesignOps – Design Operations Hakkında Herşey

Design Operations: Türkçe anlamı tasarım operasyonları olan terim, tasarımcıların takım halinde dahi ihtiyaç duydukları temel bileşenlerden biri. Design Operations sayesinde tasarım ve araştırma geliştirme ekipleri başarı yakalarken bu konsept hakkında tüm detaylı bilgileri ve uygulama sürecinin nasıl işlemesinin daha faydalı olacağını sizler için araştırdık.

DesignOps’ta etkili tasarım faaliyetinin geniş ölçek dahilinde yönetimi hakkında cevaplar bulunur. Dijital şartlar ile çevrilen günümüzde modern ürünlerin gelişimleri için bu tarz yöntemlerin etkileşim içindeki gruplar tarafından kullanılması büyük önem taşır. Modern ürün tasarımı çalışmalarında başarı yakalamak giderek daha da karmaşıklaşırken çoklu disiplin süreçlerinin etkileri ve önemleri artmaya devam ediyor. Ürün tasarımı evreninde kullanıcılara odaklanan deneyimsel faaliyetler deneniyor ve sürekli çözümler geliştiriliyor. Bu sayede tasarım ekipleri de daha verimli çalışmalar gerçekleştirerek faaliyetleri ve çalışmalarını günden güne geliştiriyor. DesingOps yükselişte olan yeni bir tasarım trendi olarak yüksek verimlilik sağlaması yönünden tasarım süreçlerini iyileştiren bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Ürün tasarımları ve ürün disiplinleri söz konusu olduğunda işler giderek daha karışık bir hal almaya başlayabilir. İş birliklerinin bu süreçte daha pratik bir şekilde ilerleyebilmesi ve verimliliğin maksimum düzeye çıkartılması için Design Operations tercih edilmektedir. Bu amaçla çıkan Design Operations tasarımcıların iş akışlarının ve firmanın gelişiminin faaliyetini özetler. Tasarımcı ekip tarafından yürütülen planlama, mühendislik dalı ile iş birliği yapılarak tasarım operasyonları rolü sorumlulukları ortaya çıkar.

Kurumlar için Design Operations

DesignOps Terimi Kapsamları;

 • Büyüyüp gelişmeye açık tasarımcı kadrosu
 • Başarımlar bakımından yeterli kişilerin çalışması
 • İş akışında verimin yüksek olmasının gözetilmesi
 • Kalite ve etki yönünden tasarım çıktılarının sürekli iyileştirilmesi

Firmalar için önemli olan birkaç püf noktadan bazıları; dijital değişim süreçlerini takip etmek, teknik altyapının sağlamlaştırılması, yazılımsal geliştirme süreçleri, iş yönetimlerinin idaresi olarak sıralanır. Bu başlıklar kadar önemli olan diğer bir konu ise tasarımdır. Tasarım ile ilgili tüm süreçler firmaların marka değerinden maliyet hesaplarında iyileştirmeye kadar her alanda etkili olurken sanat ile bağı sonucunda tasarımlar yalnızca renk ve formatlardan ibaret olmayı bıraktı. Tasarımlar artık Design Operations da olduğu gibi günlük yaşamda ve iş faaliyetlerinde sorunların çözümü için birer çözüm yolu olarak yerini sağlamlaştırdı.Airbnb, Pinterest, İnvision, Slack, Visa… DesingOps kavramı ile tasarım süreçleri ve uygulamaları gerçekleştirilen markalardan yalnızca bir kaçı.

Tasarımcıların iş akış süreçlerini ve firmanın gelişime entegre olmasını ifade eden kavram, tasarımcıların planlama ve yönetim süreçlerinden tasarımın geliştirilmesi süreçlerine dek olan süre boyunca ürünler ve mühendislik disiplinleri ile etkili bir iş birliği içerisinde olunmasını gerektiriyor.

Meredith Blac, Pinterest üzerinde çalışan eski bir DesignOps lideri. Artık danışmanlık yapan Black, tasarımcıların işlerine odaklanmalarının sağlanması ve DesignOps’un kalan süreçlerine yardım etmelerine izin verilmesi gerektiğinin üzerinde duruyor. Tasarım süreci içerisinde öğrenim ve gelişim programlarının oluşturulmasının tasarımcıların ihtiyacı olan noktalar olduğunun da altını çiziyor.

DesignOps: Her şey Tasarım!

Bir firmada tüm departmanları birbiri ile iş birliği içine sokacak temel sorular vardır;

 • Beraber nasıl çalışırız?
 • İşi nasıl yapabiliriz?
 • Yaptığımız iş nasıl bir etki bırakır?

Bu sorulara verilen cevaplardan yola çıkılması ile Design Operations amacının tasarıma tam odaklanma sağlaması ve bunu destekleyen tüm süreçlerin çözümün parçası olması olduğu sonucuna varılır.

Airbnb DesignOps girişinde, küçükten büyüğe doğru çok sayıda firma için ürün gelişimi ve modern arayüz yaratımının geliştirilmesinin ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinin öneminden bahsediliyor. Mühendislik disiplininden ürün yönetimine araştırmalardan içerik oluşturma stratejilerine dek tasarım disiplinlerinin günlük çalışma ve ortak çalışma ile olacağı konusunda çoğu uzman da hem fikir.

Design Operations Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle tasarım programının yönetimi
 • 2. sırada tasarım araçlarının oluşturulması
 • 3. olarak yerelleştirme çalışmaları
 • 4. adımda üretimin tasarımı yani; tasarımın ürün ve pazarlama konularında maksimum düzeyde yürütülmesinin sağlanması
 • 5. ve son adımda ise takım koordinatörlerinin ekiplerinin sağlıklı ve mutlu çalışmalarını sağlamaları.

DesignOps milyarları aşkın sayıda olan kullanıcı sayısı ise milyonlarca uygulama üzerinden bağlantılar sayesinde mobil şekilde bilgi alışverişi yapılan evrende tasarımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap vermekte. Tasarım, bir sorun çözücü olarak kullanılırken; tasarım sürecinde olan kaynakların beraber çalışma şekilleri, işlerin yürütülme şekli ve tamamlanma tarzları, sonucun etki alanının ölçümü odak noktaları olarak görülmelidir.

Design Operations temellerini maddeleyecek olursak şu şekilde bir liste ile karşılaşırız.:

 • Verilerin daha kolay taşınabilmesi için veri sonuçlarının hikayelendirilebilmesi,
 • Takımla beraber görsel düşünme,
 • Her fikrin değerli görüldüğü ortak çalışma alanı,
 • Prototip oluşumu ve simüle etme.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla