Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 04-06-2022 17:45 (23 ay önce)

Breadcrumb ve SEO için Önemi

Web sitesindeki ziyaretçilerin web sitesi üzerinde hangi sayfada oldukları, ana sayfa üzerinden ne kadar uzaklaştıklarını görmek için kullanılan site bağlantıları breadcrumb bağlantılarıdır. İzmir reklam ajansı deneyimli kadrosu olarak breadcrumb’ı bir rota bulma ve belirleme aracı olarak düşünmekteyiz. Navigasyon prensibinde çalışan bağlantı; İngilizce ekmek kırıntısı izi anlamlarına gelen bir geliştiricidir.

Web sitelerinin doğaları gereği kullanışlı ve açık olmaları gerekmektedir. Doğru şekilde yönlendirilmediğinde ziyaretçiler sayfalar arasında kaybolarak konudan uzaklaşabilmektedirler. Pek çok sayfa içeren web sitelerinde breadcrumb ile ziyaretçilerin site içerisinde oldukları alanların görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu özellik genel olarak elektronik ticaret amacıyla kurulan web siteleri üzerinde çok tercih edilemekte ve fazlasıyla fayda sağlamaktadır. Potansiyel müşterilerin kaybedilmemesi için breadcrumb kullanımı çok önemli görülmektedir.

Breadcrumb Türleri

Breadcrumb birkaç çeşitten oluşan bir oluşum olarak kullanılmaktadır. İzmir reklam ajansı olarak; sunduğumuz internet çözümleri ve geliştiriciler kadar önemli bir konu olarak görülmektedir; breadcrumb kullanımı. Genel anlamda 3 ana başlıkta listelenen breadcrumb türleri; farklı ihtiyaç ve amaçlara uygun şekilde düşünülerek geliştirilmişlerdir.

  • Konum odaklı çalışan breadcrumb: günümüzde en fazla talep gören ve tercih edilen breadcrumb çeşiti, konum odaklı breadcrub olmaktadır. Web sitesi içerisinde gezinmekte olan ziyaretçilerin geçerli sayfa üzerinde hangi alanda bulunduğunu, sitenin bütünsel yapısı açısından değerlendirmenizi saplayacak netlikte gösteren araç kullanışlı, yüksek işlevli ve güvenilirdir. Bulunulan alana gidene kadar geçilen tüm sekme ve başlıkları düzenli ve web site tasarımına uygun şekilde haritalayan araç, anasayfadan ürüne dek izlenilen tüm yolu sizlere sunmaktadır. Bir ürüne ait olan lokasyonun en net gidişat yolunu gösterirken, sizlere de potansiyel müşterilerin ilgi alanları hakkında bilgi vermektedir.
  • Yön odaklı çalışan breadcrumb: ikinci breadcrumb türü olarak görülen yön odaklı breadcrumb; hareketli bir yapıdır. Bu hareketli bağlantı aracı arama motorlarının sınuçlarına bağlı şekilde işleyiş gösterir. Bir sayfaya pek çok yol üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak bu durumda kopya içerik sorunu ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bir ürüne giden örneğin 4 farklı yol var ise; yolların değişmesi göz ardı edilerek ürün konumu hiyerarşik düzende tek bir noktada olmalıdır.
  • Özelliğe odaklı çalışan breadcrumb: özellik odaklı çalışan breadcrumb olarak bilinen bu bağlantı türü; genel filtre prensibinden faydalanmaktadır. Filtreleme prensibi ile çalışarak ürünlerin bulunduğu web sitelerinde kullanılmaktadırlar. Bu breadcrumb da yön odaklı çalışan breadcrumb gibi kopya içerik durumuna neden olabilmektedir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Breadcrumb Kullanım Şekli

Bir breadcrumbın kullanılma amacı; web sitesini ziyaret eden müşteri ya da potansiyel müşterilere yardımcı olacak olması olmalıdır. Önceliği web sitesi ziyaretçileri olan breadcrumb yapısında; SEO optimizasyon çalışmaları için de etkili çalışmalar yer almaktadır. SEO kriterleri için önem taşıyan yapı; Google üzerinde de etkiye sahiptir.

Geçerli olan bir web sayfasının kendisine bağlanmaması gerekmektedir. Bir breadcrumb ile ziyaretçilerin web sitesi üzerinde arama yapması sırasında güvende hissetmeleri sağlanmaktadır. Güvenli arama yapan ziyaretçiler siteye kolaylıkla alışabilir ve site tasarımını daha kolay anlaşılır görür. Güven ve hız temelli çalışmalar web siteleri için önemlidir. Bunun yanı sıra bir breadcrumbın title etiketi ile kullanılmaması gerekmektedir. Başlık üzerinde fazla hedefsizliğe ve uzunluğa neden olmaktadır bu durum. Breadcrumb eklemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; çok büyük ya da fazla küçük yapıda eklenmemesidir. Ziyaretçiler üzerinde kullanıcı deneyimi konusunda kötü izlenim yaratabilecek her şeyden kaçınılması Breadcrumb konusunda da İzmir reklam ajansı olarak markalara tavsiyemizdir.

Breadcrumb ile SEO Arasındaki Bağ

Arama motorlarında yapılan aramaların sonuçları göz önünde bulundurulurken breadcrumb bağlantılarının olması ve yer aldıklarının görünmesi; web sitesi listenizi çok daha güvenli bir alan olarak göstermektedir. Bu güvenilir duruş ile potansiyel müşterileri etkilemek ve güven sağlamak daha kolay olmaktadır. Web sitesini daha çekici ve etkileyici gösteren bu husus ile çalışmak büyük artılar kazandırmaktadır. Aynı zamanda müşteriler ve potansiyel müşteriler kadar Google üzerinde de olumlu bir etki bırakmak mümkün olmaktadır.

Breadcrumb algoritmasının çalışma prensibi; net olarak açıklanmamaktadır. Web sayfalarının kaynak kodu başlarının oldukça yakınına konumlandırmanız ise İzmir reklam ajansı olarak tavsiyemizdir. Bu sayede Google tarafından fark edilmek de kolay olmaktadır.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla