Hemen Ara Biz Sizi Arayalım
- İzmir Reklam Ajansı, İzmir Büyüme Ajansı, Sosyal Medya Ajansı, Dijital Pazarlama, Eticaret
Şule Yüce 26-06-2022 11:09 (2 yıl önce)

Online Komünite Oluşturma

Markalar, müşterilerinden feedback alabilecekleri ve bu geri dönüşler sayesinde onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilecekleri etkileşim olanaklarını kullanırlar. Bu etkileşim alanlarından gelen geri bildirimler ile hem ürünlerini geliştirme rotası oluşturur hem de müşterilerin birbirleri ile online komünite kapsamında iletişim halinde kalabilmelerine olanak sağlarlar. Müşteriler kendi içlerinde ortak yön ve beğeni durumları ile alakalı iletişime geçerler. Peki, nedir bu online komünite?

Online Komünite

Bireyler arasında ortak ilgiler ve hedefler doğrultusunda ilişki kurulması ve kurulan ilişkilerin sürdürülebilir kılınması ile topluluk kavramı meydana gelir. Dijitalleşen dünya şartlarına uyarlanan online topluluk terimi de yine beğeni, zevk, tutku ve amaçların ortak olması durumunda bu ortaklıklardan yola çıkılarak; fakat bu sefer zaman ve mekan kavramlarının dışında kalarak sürdürülebilir ilişkilerin kurulması anlamına gelmektedir.

Online topluluklar içerisinde kişiler ortak ilgiler ve amaçlar doğrultusunda birbirleri ile iletişim halinde kalmalarının yanı sıra yaratıcılık ile meydana gelen süreçler ve kendilerine katkı sağlayabilecek dijital iletişim olanaklarından faydalanırlar. Bir online komünite söz konusu olduğunda bu topluluk birkaç kişilik bir kahve severler grubu da olabilir, yüzlerce kişiden oluşan bir finans grubu da olabilir. Online komünite içerisinde kişilerin sayılarından daha önemli olan asıl nokta; beraber ortaya çıkartılan işler, çalışma alanları ve elde edilen veriler ile varılan sonuçlardır.

Online Komünite Nasıl Oluşturulur?

Bir online komünite oluşturma hedeflendiğinde uygulanması için bazı altın kural çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmaların incelenmesiyle online komünite oluşturmak için bazı temel noktaların baz alınmasının yeterli ve gerekli olduğu varsayılır.

Öncelikle kilit paydaşların belirlenmesi ile işe başlayabilirsiniz. Bir firma gibi düşünülen online komünitede Fenberg isimli araştırmacı sorumlu kişi atanmasının önemli olduğunu söylemiştir. Fakat tabi ki komünite durumunda birinin tutularak sorumlu yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Toplumdaki kişiler gönüllü oldukları taktirde liderlik etme, sorumlu olma durumunda olabilirler.  Liderler için önemli olan kilit nokta, liderin net vizyona sahip olmasıdır.

Toplumdaki kişilerin seçimi için görev dağılımları yapılır. Kişiler net şekilde sorumluluklarını tanımalı ve tanımlayabilmelidirler. Sorumluluklarının bilincinde, aksaklıkları önceden belirterek davranan kişiler toplumun sağlam kalmasında rol oynarlar. Kişilerin kendi talepleri ve yetenekleri doğrultusunda kendi istekleri ile yapılan görev dağılımları mutlaka daha olumlu sonuçlar verecektir. Çünkü istedikleri alanda yetkin olan kişiler işi daha iyi yürütür her zaman. İçten gelerek yürütülen işlerde başarılı olma oranı daha yüksektir.

Görev dağılımları ve sorumluluarın belirlenmesinden sonra, mutlaka bir komünitede olması gereken olgudur; ortak amaç. Komünite içerisinde gerçekleşen ve gerçekleşmesi planlanan her şey bir amaç uğruna olmalı ve hedefler belirlenmelidir. Komüniteye dahil olan kişilerle beraber neyin gerçekleştirilmek istendiği ve kişilerin nasıl deneyimler yaşayacakları belirlenmelidir.

Online Komünite için Platform Seçimi

Komünite dahilinde bulunan kişi sayısına göre uygun bir platform seçimi önerilir. En çok tercih edilen ve iletişimin en pratik şekilde yapılabildiği; Slack, Discord vb. platformlar etkileşimlerin etkin ve kolay olması için birebirdir.

Komüniteyi oluşturan kişilerin talepleri ve sayıları doğrultusunda bir platform üzerinden sürekli iletişim halinde kalabilmek komünite üyeleri arasındaki iletişimi güçlendirir.

Komüniteleri üyeler sahiplenir ve yönlendirir ancak bir kaos ortamının oluşmaması için temel bazı kuralların belirlenmesi önemlidir. Dinamiklerin düzende kalması ve kişilerin arasında sağlıklı bir etkileşim olması için bazı temel kuralların olması oldukça olumlu geri dönüşler alınmasını sağlar. Kurallara uyumsuzluk söz konusu olduğu taktirde komüniteden ayrılma durumu topluluğun korunması için önemlidir.

Komünitenin Korunması

Komünite dahilinde kişilerin sahip olduklatı rollerin iyi belirlenmesi, rollerin gerektirdiği sorumlulukların net bir biçimde ortaya konması gerekir. Rol dağılımı ve uygun platform seçiminin ardından kişiler kendi aralarında alt gruplara dağılma ve bölünme eğilimi gösterebilirler. Alt gruplarda açılan kanal ve odaların takibi yapılması gereken bir harekettir.

Topluluk içerisine yeni katılanların nasıl bir onboarding sürecinden geçirildiği önemlidir. Yeni gelenlerin kendilerini dışarda hissetmemeleri için komüniteye dahil edilme süreci için belirli tarih ya da dönemler seçilebilir. Yeni üyeler için oryantasyon sürecinin iyi yürütülmesi de önemli olan başka bir konudur. Diğer bir yandan, yeni katılım sağlayan kişilerin seçilmesi; anket ya da soru cevap vb. yöntemlerden hangisi ile yapılacaksa bu yöntemin belirlenmesi gerekir. Ya da diğer bir seçenek olarak her isteyenin dahil olabildiği bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Komünite içindeki geri dönüşleri ve faaliyetleri takip ederek komünitesel başarı düzeyinin ölçülmesi, topluluğun korunması ve dağılmaması için önem arz eden başka bir noktadır.

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun

BİZİMLE ÇALIŞ

Hemen bizimle birlikte
mükemmel projeler
oluşturmaya başla!

Proje Başlat Bizimle Çalışmaya Başla